Iskolatörténet
1985 őszén új iskolával gazdagodott a város, létrejött a III. számú Általános Iskola és még ez év október 21-én az 1976. számú Jókai Mór Úttörőcsapat.
Az iskolaépület avatása 1985. november 5-én történt, de birtokbavételre a hiánypótlások miatt csak 12.01-én.
-Szükségtermekben, a FORFA-épületben (10 terem) és a Major utcában (4 terem), délelőtti délutáni váltásban kezdődött a tanítás a szabadtéri moziban augusztus 30-án megtartott tanévnyitó után 24 tanulócsoportban több mint 600 tanuló számára.
-December 1-jén beköltözhettünk, ezáltal megszűnt a délelőtt-délutáni váltakozó tanítás az egész városban.
-Beindult az alsótagozaton az úszás, kiépült a szaktantermi rendszer, szakosított idegen nyelvoktatás (német), a magas színvonalú énekkar, az álló és vándor táboroztatás a nyári szünetben, a Jókai kupa körzeti ügyességi verseny, a 4. osztályosok szakosított oktatása, testvérvárosi kapcsolat kiépítése egy germeringi iskolával.
A hagyományok, speciális szolgáltatások kiépítésének időszaka az 1987/88.- 1993/94-es tanévig.
-Az addigi 24 csoportban folyó oktatás mellett az 1988/89-es tanévtől újabb első osztályt kellett indítani. Meglévő sportpályánk mellé új építésére került sor. Megindult a téli síoktatás külföldi táboroztatással, megszerveztük az iskolai diáksportkört. Megkezdődött a számítástechnika oktatás, kialakult a szerteágazó szakköri rendszer: labdarúgás, kézilabda, atlétika, ének, matematika, kresz, biológia, vöröskereszt, tájfutás.
-1989. 05. 19-én iskolánk felvette az Eötvös Loránd nevét, ezzel is erősítve alapfelfogásunkat, amely szerint: „A derék kora követelményeinek tesz eleget, a derekabb a jövőnek is lerakja alapját!”
A névadáson részt vett Pozsgai Imre államminiszter.
Ekkor indult be iskolánkban a megyei, sőt országos hírnévre szert tevő szaktárgyi versenyrendszer is.
-1990.05. 16-án került sor Eötvös Loránd szobrának felavatására a bejárati ajtó mellett. Bevezetésre került az angol nyelv szakosított tanterv szerinti oktatása 1. osztálytól, a számítástechnika oktatása technika órákon (5-8 évfolyamon).
Sakkoktatás tanórai keretben (3-4. évfolyamon), testvériskolai kapcsolat jött létre a grazi iskolával, rendszeressé vált az évenkénti diákcsere, idegen nyelvgyakorlás a germeringi és a grazi iskolával.
A hagyományok megszilárdításának, az eredmények megőrzésének és tovább fejlesztésének időszaka. 1994/95-től napjainkig.
Az úttörőmozgalom a 1990-es évektől lassan megszűnt, ezért iskolánk vezetősége és tantestülete igyekezett megtalálni a közösségi és erkölcsi életre, hazafiságra nevelés új színtereit, illetve a már jól bevált, hagyományos programok „átmentését”.
-1991/92: a tanórai úszásoktatás kikiterjesztése a 3-4. évfolyamra, számítógépterem kialakítása, géppark bővítése (IBM-gépek beszerzése), klasszikus tánc és jazz balett oktatás bevezetése szabadidős tevékenységként.
-1992/93: vitorlásoktatás megszervezése testnevelés órákon a 3. évfolyamban, majd a 4. évfolyamban.
-1993/94: 2. idegennyelvoktatás a 7-8. évfolyamon, gyógytestnevelés beindítása
-2007-ben került sor az új szárny átadására, ahol alsós kisdiákjaink szép, esztétikus környezetben folytathatják tanulmányaikat.
-2011-ben TIOP pályázat keretében teljesen felújíthattuk informatikaoktató termünket.
-2011-ben Balatonfüred elnyerte az Európai Virágos Városok és Falvak verseny első helyét. A városba látogató nemzetközi zsűri tagjai iskolánkba is ellátogattak és nagyra értékelték az itt folyó környezettudatos munkát.
-2015 tavaszán az intézmény lapos tető szerkezetére napelemes energiatermelő rendszer került.
- ÖKO-EU szabvány játszótér létesült.
-2015-ben ünnepeltük iskolánk 30 éves jubileumát.
- 2017. szeptember 4-én különleges tanévnyitóval indult a tanév. Az iskola, a város és a helyi kézilabdaklub összefogásával új sportcsarnokkal gazdagodott az intézmény. A létesítménynek két fontos célja van. Az egyik az iskolai testnevelés, a másik pedig a kézilabda utánpótlás színvonalának emelése.
-2018. szeptember 5.
Ez a tanév az Eötvös Loránd Általános Iskola életében is változást hozott. Augusztus 16-tól Tremmer Bernadett váltotta az igazgatói székben Diószeghy Leopoldinát. Az új vezető Sopronból érkezett, ahol a Hunyadi János Általános Iskolában igazgató-helyettesként dolgozott. Szereteten alapuló, élhető iskolaközösséget alakított ki, ahol minden érintett, vagyis a gyermek, a szülő és a tantestület is jól érzi magát.
- Az intézmény a Polgár Judit komplex képességfejlesztő program alkalmazója, Sakkpalota Referencia Intézmény: a sakk tantárgy tanításához a Polgár Judit csapata által kidolgozott tananyagot és taneszközöket használjuk.
- Akkreditált tehetségpont.
- Örökös Ökoiskola.
- Aktív iskola: diákjainkat arra ösztönözzük, hogy sokat mozogjanak testnevelés órákon kívül tanítás előtt és után, szünetekben és a délután folyamán.
-2019-ben ünnepeltük névadónk halálának 100. évfordulóját, és 30 éve annak, hogy felvettük a torziós inga feltalálójának nevét.
-A 2020/21- es tanévben a régi betonpályát korszerűsítették. Műanyag borítást, új kapukat és az egész létesítményt bekerítő labdafogó hálót helyeztek el. A pályát Gáspár Ákos akkori önkormányzati képviselő, volt eötvösös diák, jelenlegi alpolgármester adta át.
- A 2022/23-as tanévben dr.Bóka István polgármester úr hangulatos családi nap keretében adta át a szülői összefogással létesült két vadonatúj pingpongasztalt a játszótér mellett. - A korszerű XXI. századi tudás érdekében a régióban egyedülálló módon csak nálunk működik tehetséggondozó robotika, logika és programozó szakkör.
Iskolánk igazgatói a 40 év során:
Láng Gáspár: 1985-1999
Kelecsényi József: 1999-2008
Diószeghy Leopoldina: 2008-2018
Tremmer Bernadett: 2018-
A környezettudatosság iskolánk mindennapjainak részévé vált:
2010-ben az Ökoiskola, 2016-ban pedig az örökös Ökoiskola címet kapta meg iskolánk.
Ez a cím minden itt dolgozó felnőttet, és itt tanuló diákot kötelez a környezet megóvására, szépítésére, az energiával és az anyagokkal való takarékosságra. A környezet tudatosság iskolánk részévé vált:
- Szelektíven gyűjtjük a szemetet.
- Aktív tagjai vagyunk a Pont velem internetes elem- és mobiltelefon gyűjtő rendszernek. 2018/19-ben csatlakoztunk ehhez a kampányhoz.
folyamatosan "zöldítjük" osztálytermeinket, a folyókat, az intézmény udvarát.
- Őszi-tavaszi papírgyűjtést szervezünk.
- Saját iskolakertünk van, kapcsolódva az országos programhoz.
- Madáretetőket helyeztünk el az udvaron.
- 2020 óta intézményünk rendezi meg a Teleki Pál Országos Földrajz-Földtan verseny Veszprém vármegyei döntőjét.
- Márciusban a Víz, áprilisban a Föld Világnapján változatos programokkal érzékenyítjük a gyerekeket a környezettudatos életvitelre.
- A népszerű Madársuli foglalkozások 1-2. évfolyamon zajlanak.
- Öszi - tavaszi öko túrákat szervezünk.
- Ökohírek faliújság, és a hazai életközösségeket bemutató ökofal színesíti az aulát.
Hagyományos programjaink:
- Minden ősszel megrendezzük a madárijesztő készítő versenyt alsótagozaton.
- Szeptemberben tartjuk a sportválasztó-és egészségnapot.
- Népszerű sportprogram a kicsiket és nagyokat megmozgató "Fut a Füred"városi futóverseny.
- Október 6-a az aradi vértanúk napja az iskolarádió segítségével tisztelgünk a 13 kivégzett tábornok előtt.
- Október közepén a városi szüreti felvonuláson a 3.és az 5. évfolyamosok képviselik iskolánkat.
- Október 23: Ünnepélyes keretek között emlékezünk meg az 1956-os forradalom-és szabadságharcról. A színvonalas irodalmi műsorról a magyar munkaközösség és az énekkarok gondoskodnak. Minden évben részt veszünk a városi megemlékezéseken is.
- November11: Alsósaink vidám libakereső versennyel, vetélkedőkkel emlékeznek meg a Márton napi hagyományokról.
- Ősszel és tavasszal hagyományosan részt veszünk a nemzetiségi német vers- és prózamondó versenyeken Városlődön és a helyi Református Általános Iskolában.
- Ovisuli programjainkat a leendő elsősök nagyon kedvelik. Ez az esemény "Érlelő" néven kezdődött, hogy segítse az iskolakezdést.
Novemberben a DÖK töklámpás bulit tart hatalmas sikerrel.
- December 6: Mikulás napján megajándékozzák egymást a gyerekek.
- Hagyománnyá vált az adventi vásár is, melyre tanulóink és szüleik készítenek eladnivaló karácsonyi díszeket, kézműves ajándékokat.
- December utolsó tanítási napján először osztálykeretben, majd a tornacsarnokban az iskola osztályai együtt is megünneplik a karácsonyt. A szeretet ünnepére kedves műsorral készülnek diákjaink és a szülőket is nagy örömmel várjuk.
- Énekkarosaink minden iskolai, városi műsorban és énekversenyen magas színvonalú műsort nyújtottak.
- Januárban a Magyar Kultúra Napját, februárban a Magyar Próza Napját ünnepeljük.
- Februárban a farsangi karnevál kicsiknek és nagyoknak, felnőtteknek pedig az SzM bál színesíti az iskolai életet.
- Iskolánk diákjai évről-évre sikeresen szerepelnek különböző szintű rajzpályázatokon.
- Minden évben részt veszünk a "Füred köszöntő" és a "Szép magyar beszéd" versenyeken.
- 2011 óta testvériskolai kapcsolatot ápolunk a németországi Gisela Schulen passaui intézménnyel.
- Balatonfüreden nagy hagyománya van a Kodály Emlékhangversenynek, ahol mindig színvonalasan szerepel iskolánk kis- és nagykórusa.
- Májusban az iskola névadójáról elnevezett "Eötvös esten" a diákok kulturális műsorát láthatja a közönség. Ekkor kerül sor a tanulmányi versenyek első helyezettjeinek jutalmazására.
- A tanulmányi kirándulások ideje június első hete.
- A 8. évfolyam tanulói kiemelkedő általános iskolai munkájuk jutalmaként elnyerhetik a "jó tanuló-jó sportoló" címet, az Eötvös plakett" és a Pálóczy Horváth Ádám plakett" díjakat.
- A nyolcadikosok látványos ballagási ünnepség keretében búcsúznak iskolájuktól.
Évente ismétlődő rendezvényeinkbe mindig viszünk újat, érdekeset, alkalmazkodva a szülők,a gyerekek változó igényeihez, önmagunk teljesebbé tételéhez.
PDF verzió: